GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK
MILYEN KÓRKÉPEK, PROBLÉMÁK ESETÉN VAN SZÜKSÉG FIZIOTERÁPIÁRA?
Ortopédiai problémák:
patella (térdkalács) ficam
szalag szakadások
ízületi dysplasia (könyök, váll, csípő)
arthrosis
Perthes kór
OCD (porcleválás)
stb.
Neurológiai problémák:
discus hernia (porckorong sérv)
CEC (cauda equina compressio)
stb.
Traumás esetek:
ficamok
törések
stb.
MIÉRT VAN SZÜKSÉG ÁLLATORVOSI DIAGNÓZISRA?
A fizioterapeuta nem állatorvos, ezért orvosi diagnózist sem tudok felállítani. Az állatorvos által biztosított kórlap, röntgen, CT vagy MRI segít abban, hogy a megfelelő terápiás tervet tudjam felállítani, ezáltal azt a kezelést tudjam biztosítani a kisállatnak, amivel a legnagyobb esélyt kapja a gyógyulásra.
Mivel egyes elváltozások idővel romlanak, esetleg újabb problémák alakulnak ki (pl. a porcleválás szoros következménye lehet az arthrosis), ezért a legjobb, ha a diagnózis 6 hónapon belüli.
AKKOR IS ÉRDEMES FIZIOTERAPEUTÁHOZ JÁRNI, HA A KISKEDVENCEMNEK NINCSEN MOZGÁSSZERVI PROBLÉMÁJA?
Mindenképpen!
A fizioterápia nagyon hasznos egészséges kutyáknak is. Az aktív torna segíti őket fitten maradni, túlsúlyos állatokat segítségével biztonságosan lehet lefogyasztani, megerősíteni.
Ajánlom azoknak is, akik lakásban laknak, ezért kevés a lehetőségük a rendszeres és kielégítő testmozgásra. Idős kisállatok erőnlétét, fittségét növeli, ezáltal akár plusz éveket adva nekik. És ne feledkezzünk meg a kölykökről sem, mert fontos, hogy egészségesen és megfelelő mozgással kezdődjön a kis életük.
Véleményem szerint a sport- és munkakutyáknál elengedhetetlen. A megfelelő izom mennyiség elérése által a sérülések esélye csökkenthető.
MENNYI IDEIG TART A REHABILITÁCIÓ?
Ezt természetesen csak az állapotfelmérés után tudom megmondani, de nagy általánosságban az ortopédiai esetekre 8 hét, a neurológiaira pedig 12 hét a terápiás terv. A rehabilitáció elején gyakrabban (heti 2-3 alkalom) érdemes járni, később akár a heti 1 alaklom is elegendő.
Mivel az első alkalom után nehéz pontosan megmondanom, hogy a kutyus gyógyulása milyen ütemben fog zajlani, ezért a rehabilitáció alatt újratervezésre lehet szükség, és a terápiás idő növelésére.
A gazdival való folyamatos kommunikáció a jó együttműködés (és ebben az esetben a gyógyulás) alapja. Minden lépést megbeszélünk, hiszen együtt kell dolgoznunk a kiskedvence gyógyulásáért.
MENNYI IDŐVEL A MŰTÉT UTÁN KELL A TERÁPIÁT KEZDENI?
Minél előbb elkezdődik a rehabilitáció, annál nagyobb az esély a gyógyulásra!
A legtöbb esetben már varratszedés előtt, akár a műtétet követő néhány napon belül megkezdhető.
MIT TEHETEK, HA NEM TUDOK ELMENNI AZ AKTÍV MANCSOK KEZELŐJÉBE?
Természetesen nem probléma!
Székesfehérváron és a Velencei-tó környékén illetve Fejér megye területén házhoz megyek, hogy a kiskedvencek a megszokott környezetükben gyógyulhassanak.
MIT KELL MAGAMMAL VINNEM A KEZELÉSEKRE?
A kiskedvencedet, és a hámját, ha van neki!
Kezelőmben mindenféle megtalálható a különböző instabil eszközöktől a lépésiskolán át az elektroterápiás készülékig.
A kezelés szerves része a jutalomfalat, melyet szintén én biztosítok. Kizárólag olyan jutalomfalatokat használok, ami nem tartalmaz csirkét (Platinum, Lakse Kronch). Ha kutyus speciális diétán van, akkor természetesen azt használom motivációnak, amit a gazdi hoz.
MIT TUDOK MÉG TENNI A KISÁLLATOM GYÓGYULÁSÁÉRT?
Elsősorban azt teheted, hogy követed a fizioterapeuta tanácsait, kéréseit és a terápiás tervet.
Sajnos sok túlsúlyos kutyussal találkozom, ez az állapot megnehezíti és lassítja a rehabilitációt. Ezért fontos, hogy a gazdi odafigyeljen a megfelelő taplálásra.
A heti 2-3 alkalom fizio nem elég a gyógyuláshoz. Nagyon sok múlik a gazdin, hogy a kiadott házi feladatokat rendszeresen végezze kedvencével. Ez napi 5-10 percet vesz igénybe csupán (otthon található eszközökkel), mégis sokat jelent a rehabilitációban!
Van még kérdés, amire nem kaptál választ? Keress bátran!