Mit is kell tudni a fájdalomról?
A fájdalom korlátozza a mozgást, a kognitív képességeket, és viselkedési zavarokat okozhat.
A kutya nem fogja magát korlátozni fájdalom esetén, hanem megtanul azzal együtt élni (maszkolja azt), felvesz egy abnormális mozgásformát, testtartást, amivel kompenzál. Ezáltal megnehezíti, illetve negatívan befolyásolja a gyógyulást/javulást és a kutya életminőségét is.
Miért nehéz észrevenni, ha kutyánknak fájdalma van?
A kutyák a fájdalom elrejtésének és a kompenzációnak nagy mesterei. Főleg a sport- és munkakutyák - akik erős motivációval, “drive”-val rendelkeznek - képesek diszkomfort, fájdalom ellenére is jó teljesítményt nyújtani. Mire észrevesszük, addigra már lehet, hogy régóta fájdalommal élt, dolgozott a kutyánk.
Másik oka, hogy sokszor a változások nem hirtelen jelentkeznek, hanem fokozatosan. Az akut fájdalom (hirtelen szalagszakadás, traumás sérülés esetén) sokkal könnyebben észrevehető, mert hirtelen kezd sántítani az eb vagy felsír, felnyüszít. A krónikus fájdalomnál nemigen van nyüszögés, inkább lassan megjelenő viselkedésváltozást vehetünk észre.
Mik a fájdalom tünetei?
A fájdalom jeleit, tüneteit három csoportba tudjuk osztani: mozgásos, viselkedési és testtartásbeli tünetek. Természetesen ezeken belül vannak egyértelműbb jelek, és olyanok is, amiket nehezebb észrevenni vagy a fájdalommal összefüggésbe hozni.
Mozgásbeli tünetek:
Sántítás. Talán ez az egyik legegyértelműbb jele a fájdalomnak a gazdik szemében, bár sokan az enyhe sántításnál még nem gondolnak fájdalomra. Ha jobban belegondolunk a sántítás azt jelenti, hogy valamilyen okból a kutya igyekszik tehermentesíteni egy vagy több végtagját.
Ugrálás, felugrás kerülése. Ez főleg macskáknál szembetűnő, de a kutyáknál is gyakran előfordul. Azoknál a kutyáknál, akik egész életükben felugrottak a kanapéra, és egyszer csak ezt a mozgást kerülni kezdik, vagy egyre kevesebbszer sikerül nekik a próbálkozás ellenére, azoknál gyanakodhatunk, hogy valami fájhat nekik.
Lépcsőzés mellőzése. Ez az osteoarthritis korai jelei közé tartozhat.
Nehéz felkelés fekvésből. Ez is ízületi gyulladásra utalhat, ha hosszabb fekvés, pihenés után a felkelés és az első lépések nehezebben indulnak.
Nem akar/tud sétálni. Ha egy kutya nem akar sétálni vagy mozogni, és már a hám vagy nyakörv felvételét is kellemetlennek élni meg, akkor is forduljunk orvoshoz egy ortopédiai kivizsgálásra.
Csoszogás. Ha a kutyusnak nehezére esik emelni a lábait járás közben, gondoljunk fájdalomra. Amikor ezt észrevesszük, nézzük meg a karmaik állapotát is. Ha azok túlzottan kopottak, a nehézkes járás már egy jó ideje meglehet.
Testtartásbeli tünetek:
Végtag tehermentesítése. Ilyenkor az egyik lábára kevesebb súlyt terhel, ezáltal enyhén vagy súlyosan túlterhelve a többi végtagot. Ha enyhék még a tünetek, ezt sokszor nehéz észrevenni egy álló kutyánál.
Gerinc púposítása. Ez is a fájó végtagok tehermentesítésének következménye, mikor a fájó hátsó végtagokat maga alá húzza a kutya. Illetve nagyon gyakran a gerinc környéki fájdalomnak is a púpos hát az egyik jele.
Merev nyak, lógó fej.
Járás közben bólogató fejmozgás. Ez a tünet gyakran együtt jár egy végtag sántasággal. A fej nagyobb bólintása a lépéseknél a kutya egyensúlyának megőrzését szolgálja, valamint a fájdalmas végtag tehermentesítését.
Farokhasználat változása. Ha egy kutya a megszokotthoz képest többet húzza be maga alá a farkát, kevesebbet csóvál vagy éppen túlhasználja a farkát, akkor is gondolhatunk fájdalomra.
Az alváspózok megváltozása. Hátfájdalmat jelezhet, ha a kutya már nem fekszik hanyatt, vagy végtagfájdalmat, ha mindig ugyanazt az oldalát preferálja alvásnál. Mindez akkor legyen számunkra gyanús, ha a megszokotthoz képest tapasztaltuk változást.
Atrophia, azaz az izmok sorvadása. Ha egy kutya egyik vagy másik végtagján sorvadást észlelünk, mindenképpen forduljunk orvoshoz. Ha egy végtagot az eb fájdalom miatt tartósan nem használ (vagy jelentősen kevesebbet használ), akkor viszonylag hamar elkezdődik az izmok leépülése.
Szőr megváltozása. Ez egy nagyon nehezen észrevehető jel, hiszen a szőr minőségét, textúráját több dolog (pl. táplálkozás) is befolyásolhatja. Azonban, ha a szőr növekedési iránya is megváltozik, az jelezhet a fasciában (izompólyában) bekövetkező változást, mely lehet fájdalom következménye.
Viselkedésbeli tünetek:
Csökkent aktivitás. Nem csupán a kevesebb séta jelezhet fájdalmat, hanem például ha a kutyánk már nem játszik annyit vagy olyan intenzitással, mint régebben.
Mozgás lassulása. Ez a tünet persze járhat az idősödéssel, de gyakran lehet ízületi megbetegedés következménye is.
Sok alvás. A kutyák normális esetben is sokat pihennek, de ha azt vesszük észre, hogy a szokásosnál is többet alszanak, akkor mindenféleképpen gondoljunk fájdalomra.
Nyalogatás, rágás. Ha a kutya egy bizonyos testrészt túlságosan nyalogat, rágcsál, az kisugárzó fájdalom jele lehet.
Étkezési szokások megváltozása. Ha a kutyánk kevesebbet eszik vagy nem is hajlandó enni, nagy eséllyel fájdalmai vannak, forduljunk orvoshoz.
“Antiszociálissá” válás. Ha addig barátkozó kutyusunk elkezdi kerülni az interakciót, elbújik, arrébb megy, ha mellé ülünk, a változásnak állhat fájdalom a hátterében.
Agresszió. Sokszor a gazdik ilyenkor neveletlenségre, gyenge idegrendszerre, viselkedési problémára gondolnak, ritkábban jut eszükbe egészségügyi probléma. Ám először mindig érdemes megvizsgálni, hogy áll-e fájdalom a morgás, csattogás, odakapás hátterében, mikor közelítünk az eb felé. Különösen, ha akkor mutat morgást, agressziót a kutya, mikor egy bizonyos testrész felé közelítünk.
Mit tehetünk?
Első körben mindenképpen forduljunk a saját vagy egy ortopéd állatorvoshoz, hogy megfelelően kivizsgálják kutyusunkat. Csak akkor tudunk megfelelően segíteni az állaton, ha pontos diagnózis van a kezünkben.
Ha megvan a diagnózis, akkor a megfelelő kezelést kell választani, természetesen állatorvosi tanács alapján. A kezelés lehet műtéti és/vagy konzervatív. Konzervatív kezelés lehet a fizioterápia, hőterápia, masszázs, passzív ízületi kimozgatás, biológiai kezelések egyike, gyógyszeres kezelés, stb.
A gyógyszeres kezelésnél a nem szteroidos fájdalomcsillapító (NSAID) adása hasznos lehet, de az állatorvossal mindenképpen rendszeresen ellenőrizni kell, hogy megfelelő-e az adagolás, van-e javulás, kell-e emelni az adagon vagy más gyógyszert adni az előző helyett.
Nagyon hasznos a diéta megváltoztatása és a kutya súlyának kontrollálása. A fájdalom mértéke nagyobb lehet egy elhízott kutyánál, hiszen az extra súly plusz terhelés az ízületeken, az izmokon. A plusz súly tehát nem csak a szív, máj és egyéb belső szervek működésére hat negatívan, hanem a mozgásrendszerre is, ezáltal a fájdalmat növelve.
Az egészséges mennyiségű és minőségű étel mellett a kutyák számára hasznosak lehetnek a táplálék- és egyéb kiegészítők is, mint például az ízületerősítők, illóolajok. Ezekkel kapcsolatban kérhettek tanácsot az állatorvostól, a fizioterapeutától vagy táplálkozási szakembertől.
A kutya életkörülményeinek megváltoztatására szükség lehet a fájdalom kordában tartásánál. Ha egy kutyus a fájdalma miatt nehezebben mozog, érdemes szőnyegeket lerakni a padlóra/kőre, rámpákat helyezni a kanapéhoz, a lépcsőkhöz, az autóhoz. A házban vagy kertben lévő esetlegesen veszélyes helyeket érdemes elkeríteni baba gáttal vagy kerítéssel. A hosszú séták helyett inkább több rövidebb sétát tenni, hiszen a mozgásra szükségük van, de oda kell figyelni, hogy ne terheljük túl őket. Fontos egy megfelelő ágy is, hiszen ha egy kutyusnak mozgásszervi fájdalmai vannak, akkor többet fog pihenni, aludni, ezért előnyére szolgál egy kényelmes, megfelelő méretű ágy.
Fájdalom napló
Amit érdemes szem előtt tartani, hogy a krónikus fájdalom nem lineáris, azaz folyton változik. Hol jobb, hol rosszabb. Ezért mindig figyeljük a kutyánkat, és ha szükséges, szakember segítségével változtassunk a kezelésen, a gyógyszereken, a körülményeken. A kezelőorvosnak, fizioterapeutának nagy segítség lehet, ha a gazdi fájdalom naplót vezet.
Miket érdemes feljegyezni?
táplálkozás, diéta
időjárás változása (frontok, esős/nyirkos idő)
mozgásbeli változás
tartásbeli változás
viselkedésbeli változás
aktivitásbeli változás (hosszabb séta, rohangálás, kanapéra ugrás, stb. utáni fájdalom jelentkezése)
Amint a fentiekből is látszik, a kutyáknál a fájdalomnak megannyi megjelenési formája, tünete van, ezért szükséges, hogy figyelemmel tartsuk kutyánkat, és jó kapcsolatot tartsunk az állatorvosunkkal. Ha pedig bármilyen kérdés merül fel a kutyák mozgásával, viselkedésével, testtartásával kapcsolatban, ha fájdalomra gyanakodtok, az állatorvos mellett nyugodtan keressetek fel egy fizioterapeutát is tanácsért.
Comments