Dundi kutya = cuki kutya?
- aktivmancsokfizio
- Feb 14
- 6 min read
Mindig nehéz dió egy kutyát a megfelelő súlyban tartani, hiszen sok tényező van, ami befolyásolhatja azt. Ezért is lehetséges az, hogy a statisztikák szerint a felnőtt kutyák 63%-a (igen, jól olvastad!) túlsúlyos vagy kifejezetten elhízott. De mit is jelent, hogy “jó súlyban” vagy “jó kondícióban” tartani? És miért nehéz egy gazdinak meglátni, ha a kutyája túlsúlyos? Milyen problémákat okozhat és mit tehetünk ellene?
A kutyák kondícióját egy 9-es skálán határozzuk meg a súlyosan alultáplálttól az erősen elhízottig. Ezt angolul Body Condition Score-nak (BCS) nevezzük.

A legtöbb esetben nehéz ránézésre megmondani, hogy az eb súlya, kondíciója ezen a skálán pontosan hol helyezkedik el, legbiztosabb módja “kézrátétellel” megvizsgálni, főleg olyan kutyák esetében, akiknek hosszú a szőre.
Ideális kondíciónak (BCS 4-6) azt nevezzük, ahol az eb csigolyái, bordái és medence csontja könnyen kitapintható, de még érezni lehet rajtuk egy vekony zsírréteget. A kutyus horpasza ránézésre is kivehető, a hasa pedig nem kitelt.
Praxisomban kevésbé találkozom alultáplált, sovány kutyákkal (BCS 1-3). Náluk a bordák, csigolyák és a medencecsont nem csupán kitapintható, de ránézésre is kiállnak, semmilyen zsír réteg nem takarja őket. Az izomzat sorvadása is megmutatkozik, a derekuk körfogata pedig abnormálisan kicsi.
Sajnos a manapság rengeteg a túlsúlyos vagy elhízott kutya (BCS 7-9), így velük igen gyakran találkozom fizion is. Az elhízás mértéke változó, így a jelek is azok. Ha csak kis túlsúly van a kutyán, akkor a fent említett csontos képletek nehezen kitapinthatóak, vastagabb réteg zsírral borítottak, a derék majdnem vagy teljesen eltűnik, a hasnál, faroktőnél, bordákon megnövekedett zsírréteg látható. A súlyosan elhízott kutyusoknál mindez hatványozottan tapasztalható, az extra zsír megjelenik a nyaki részen és a végtagokon is.
Van, aki hajlamosabb a túlsúlyra és van aki nehezebben hízik?
Igen és igen! Ahogy nálunk, embereknél is vannak hajlamosító tényezők, úgy a kutyáknál is.
Vannak olyan fajták, akiket nehezebb “felhízlalni” az ideális súlyra, mert gyorsabb az anyagcseréjük az átlagnál. A sport- és munkakutyák (border collie, malinois, agarak, stb.) szervezete például több energiát éget el az intenzív életstílus következtében, mint amit étkezéssel be tud vinni. Ilyenkor a megfelelően magas energiatartalmú táplálékkal kell őket etetni, legyen az speciálisan kifejlesztett sport táp vagy körültekintően összeállított nyers étel. Gyakran a kölyök kutyák is kis gizdák, hiszen a szervezetük a növekedésre fordítja a kalóriákat. A kölyköknél viszont fontos, hogy nem szabad őket túletetni, mert pl. csonthártya gyulladáshoz vezethet.
Az idős kutyák anyagcseréje is megváltozik, az izomzatuk gyakran leépül, helyét a zsír veszi át. Náluk is ezért érdemes speciális ez rendre áttérni.
Hízásra hajlamos fajták többek között a retrieverek, a beagle, a spániel, stb. Szeretném hangsúlyozni, hogy ez persze nem jelenti azt, hogy minden ilyen fajta kutya dundi! Ezek a fajták eredetileg munkára lettek kitenyésztve, manapság azonban többségük családi kutyaként él, ahol nem teljesen kapják meg azt a mennyiségű és minőségű mozgást, amire szükségük van.
És mi a helyzet az ivartalanítással?
Maga az ivartalanítás nem okoz hízást! A műtét következtében azonban bizonyos hormonok (tesztoszteron és ösztradiol) csökkennek a szervezetben, mások értékei pedig eltolódnak. Ez utóbbi hormonok köze tartozik a leptin, ami az étvágyért felelős, és az inzulin, amely a vércukor szintet befolyásolja. Ezeknek a hormonális változásoknak a következtében az ivartalanított kutya anyagcseréje csökken, az étvágya viszont nőni fog.
Ezért fontos, hogy ivartalanítás után nem maradhat ugyanaz az életstílus, ha szeretnénk megőrizni a jó kondíciót - kevesebb kalóriára és több mozgásra lesz szükség.
Az Amerikai Állatorvosi Társaság Folyóiratában (Journal of the American Veterinary Medical Association) megjelent tanulmány szerint az ivartalanítás utáni 2 évben a legnagyobb a hízás esélye. Itt olvasható angolul a tanulmány kivonata:
Mi okozhat még elhízást?
Egyértelmű válasz, hogy az inaktivitás egy meghatározó tényező. Ha egy kutya csupán napi 2-3x sétál negyed órát, hogy meglegyen a pisi és a kaki, a fennmaradó időben pedig a kanapén hesszel, nagy az esélye az elhízásnak.
Szintén evidens okozója a hízásnak a nem megfelelő táplálás. Nem javasolt tehát túl sok kalóriát bevinni a kutya a szervezetébe. Fontos tudni, hogy a kutyák emésztése eltér az emberekétől, hiszen ők nem a magas szénhidrát tartalmú tápláléktól kezdenek el súlyt felszedni, hanem a magas zsírtartalmútól, ezért az ételük kiválasztásánál erre kell figyelni. Persze fogyi táp mellett se garantált a súlycsökkenés, ha a mennyiséggel nem vigyáz a gazdi.
Ha valóban mindent megteszünk azért, hogy kutyusunk a megfelelő súlyban legyen, mégis elkezdenek felcsúszni a dekák vagy a kilók, akkor érdemes ellátogatni az állatorvoshoz egy vérvételre és egy alapos kivizsgálásra. Túlsúlyhoz vezethetnek ugyanis bizonyos betegségek is, úgy mint a Cushing-kór vagy a pajzsmirigy rendellenes működése.
Mik lehetnek a következményei a túlsúlynak?
Nagy általánosságban elmondhatjuk, hogy rontja az életminőséget és megrövidíti az életet. Illetve ha bármilyen műtétre kerülne sor, akkor ez egy plusz kockázati faktornak számít.
Sajnos ezen felül különböző betegségekhez, egészségügyi problémákhoz vezethet a kutyák túlsúlya. Íme néhány a teljesség igénye nélkül:
légzési megbetegedések
húgyúti megbetegedések
inzulinrezisztencia / cukorbetegség
szív- és érrendszeri megbetegedés
magas vérnyomás
pajzsmirigy probléma
vesebetegség
máj probléma
bőrproblémák
A belgyógyászati betegségeken felül mozgásszervi problémák kockázatával is számolni kell, hiszen a plusz súly nagyobb terhelést tesz az ízületekre, csontokra, szalagokra, izmokra. Egy elhízott kutyusnál garantált az ízületi gyulladás (arthritis) korai kialakulása, az esetlegesen már meglévő ízületi betegségek (csípő, váll, könyök dysplasia) súlyosbodása. A túlterhelés miatt megváltozik a kutya tartása, a csigolyák és az ízületek állása rendellenessé válik. Mindezek pedig sántasághoz, krónikus fájdalomhoz vezethetnek.
Hogyan induljunk el a súlycsökkentés útján?
Először is konzultáljunk állatorvossal! Ő segít abban, hogy kiszűrjük a szervi okokat egy alapos kivizsgálással és diagnózis felállításával.
Fiziosként azt várják tőlem, hogy a mozgást javasoljam, mint elsődleges módszert a fogyás eléréséért. Míg valóban elhagyhatatlan része a folyamatnak, de csak kb. 30%-a a sikernek. A túlsúly mértékétől függően kell összeállítani az edzéstervet. Ha nagyon elhízott kutyusról van szó, a napi sétákkal, és azok hosszának növelésével kell kezdeni, majd lehet nehezíteni a terepen is (enyhe emelkedők, lejtők). A futás nem javasolt még ilyenkor. Ezután érdemes felkeresni egy fizioterapeutát, aki az izmok óvatos erősítésével (pl. stabilizációs feladatokkal) folytatja a rehabilitációt. Soha sem szabad tulterhelni egy elhízott kutyát, mert azzal csak ronthatunk az ízületek állapotán. Ha van rá lehetőség, akkor az úszás egy remek mozgásforma, a víz felhajtó ereje miatt nagyon kíméletes az ízületekre nézve.
A siker 70%-áért a táplálkozás felelős. Ha a kutya kondíciója BCS 8-9, akkor javasolt kifejezetten fogyókúrás orvosi tápot adni neki. Ha csak felcsúszott egy kis súly, akkor a gazdiknak azt szoktam javasolni, hogy a jelenlegi mennyiséget csökkentsék 10%-kal, így nem sokkolják a szervezetet a kalória drasztikus csökkentésével. Véleményem szerint minden kutyusnál fontos, hogy ne “szemre” adjuk nekik az ételt, hanem pontosan grammra kimérve prociózzuk ki azt. Így biztosíthatjuk be magunkat, hogy mindig a megfelelő mennyiségű táplálékot adjuk kedvencünknek, elkerülve a súlyuk gyarapodását.
Nem kell megijedni, a jutifalat nem ördögtől való! Nem kell azt megvonni a kutyától, csak kicsit át kell gondolni a használatát. Sok gazdi azért ad jutit (vagy asztalról leeső falatokat), mert ‘olyan szépen néz’ vagy mert ‘biztos éhes, ahogy könyörög’ vagy egyszerűen a szeretet jeleként. Ez elhízáshoz vezethet. A jutizásnak két módját tartom a legjobbnak. Az egyik az, ha alacsony kalória tartalmú falatot kapnak - persze módjával -, mint például uborkát, zöldséget vagy gyümölcs darabkákat. A másik, ha a reggeliből vagy vacsiból levonjuk a jutalom mennyiségét, így nem adunk extra kalóriát az ebnek.
Az se baj, ha meg kell dolgozni a kajáért, hiszen így nem falja be a kutyus az egészet egy pillanat alatt. Erre remek eszközök a szimatszőnyegek, a különböző logikai játékok, a lickimat, evés lassító tálak, Kong játékok, de szuper ötlet a fűbe kiszórni a tápot vagy törölközőbe tekerni, csomózni a szemeket. Az én falkám napi 2x eszik, de az egyik étkezést heti többször is “eldolgozzuk”. Ilyenkor kivonulok a kezelőbe egyesével velük, és a fitnesz foglalkozás során kapják meg a vacsit.
Milyen hatása van a kutya mozgásszervi egészségére a súlycsökkenés?
Találtam egy nagyszerű tanulmányt, ami azt vizsgálta - objektív és szubjektív mérőkkel -, hogy a fogyásnak milyen hatása van az osteoarthritisben (OA) szenvedő kutya sántaságára. Ezen a linken található meg a teljes angol nyelvű tanulmány:
A vizsgált kutyáknál - akik induláskor 20-34%-kal haladták meg az ideális súlyt - hetente 0,5-1%-ot elérő fogyás volt az elvárt. (Heti 2% feletti fogyás egészségtelen, mert akkor már nem csupán a zsírból fogy a kutya, hanem az izomzatból is.) Azért, hogy minden kutyát azonos feltételek mellett vizsgálhassanak, a gazdik ugyanazt az orvosi fogyókúrás tápot adták a kutyáknak, nem változtattak az addigi mozgás mennyiségén vagy minőségén, a rendszeres sántaság vizsgálatokat pedig ugyanaz a személy végezte minden alkalommal.
A 18 hetes vizsgálat végére a kutyák átlagban testsúlyuk 8,85%-át veszítették el, a medencetájékon mért körfogatuk pedig 6,76%-kal csökkent. Ezzel egyidőben a vizsgált ebek 82%-a mutatott javulást a sántaság terén.
Ebből a tanulmányból is látszik, hogy a kutyák fogyásával egyértelműen javíthatjuk az életminőségüket, csökkenthetjük sántaságuk mértékét és így a fájdalmukat.
Összegzésként…
Ha tehát kutyusunk felszedett súlyt magára, elsősorban forduljunk állatorvoshoz, aki egy teljes kivizsgálással megállapíthatja, hogy a hízás hátterében van-e betegség vagy szervi baj.
Ha bizonytalan a gazdi, és nem tudja hogyan kell elindulni a fogyás útján, az állatorvoson kívül fordulhat kisállat dietetikushoz illetve fizioterapeutához is, hogy a táplálkozást és a mozgást is a konkrét kutyára szabhassák.
De a fogyás sikerének legfontosabb kulcsa a GAZDI! Ő az, akinek ragaszkodnia kell az új, egészséges szokásokhoz és rutinhoz, akinek kitartónak és következetesnek kell lenni. Enélkül nem következik be a változás. Mert minden kutyus tud úgy nézni, mintha éhezne…!

Sok sikert kívánok minden gazdinak, aki ebben a cipőben jár!
Fordulj hozzám bizalommal, ha segítség kell!
Comments