top of page

Mit kell tudni az ízületi gyulladásról?




Tudtad?


Sajnos megdöbbentő adat, hogy 1 év fölött a kutyák 20%-ában elkezdődik a folyamat, az idős kutyák 90%-ának pedig legalább egy ízülete érintett.



De mi is az az osteoarthrosis?


Ez egy degeneratív betegség, mely az ízületeket érinti és a kutyák krónikus fájdalmának első számú oka. Lehet elsődleges, mikor nincsen kiváltó ok. Lehet másodlagos, mikor egy betegség következtében alakul ki. Ilyen például a csípő vagy könyök dysplasia. Illetve lehet harmadlagos egy trauma következményeként.


Sajnos az osteoarthrosis (OA) nem gyógyítható, de állatorvosi és fizioterápiás segítséggel szinten tartható, és a kutya boldog, aktív életet élhet. Ennek érdekében fontos a korai diagnózis, hogy a krónikus fájdalom kialakulása előtt lépéseket tehessünk.



Milyen következményekkel jár ez a betegség?


Mikor egy kutya ízületében kialakul az arthrosis, olyan folyamat indul be, ami több területen is befolyásolja az ízületet. A gyulladás következtében az ízületi folyadék (ami annak könnyebb mozgását segíti elő) mennyisége megnő, de minősége romlik, így az ízület "kenése" elégtelenné válik. A csontvégeken a porc kopásnak indul, a csonton kinövések (osteofiták) keletkeznek. A mozgás során ezek a sérült területek egymással való súrlódása fájdalmas lesz, ezért az ízület merevvé válik. Az ízületi tok is megvastagszik. Mindezek következtében krónikus fájdalom jelentkezik a kutyáknál, kevesebbet mozognak, elkezdenek sorvadni az izmaik.





Milyen tünetekre kell figyelnünk?


A krónikus fájdalom tüneteit sokszor nem vesszük észre, hiszen lassan, fokozatosan jelentkeznek. A kutyus a hirtelen fájdalomtól felsír, felnyüszít. Ezzel ellentétben a krónikus fájdalom miatt inkább elfekszik, sokat pihen vagy alszik, hamarabb elfárad egy sétánál vagy játékban. Kutyánk sántít, különösen reggel vagy hosszabb fekvés után. Nehezebben kel fel, kevesebbet vagy egyáltalán nem ugrál fel vagy fut. A hidegre vagy hidegfrontra érzékennyé válik. Ezek apró változások és egyik sem hirtelen jelentkezik.


Ha hasonlót tapasztalunk kutyánknál, akkor érdemes állatorvoshoz fordulni! Az ortopéd szakember CT vagy MRI segítségével tudja diagnosztizálni az arthrosist. Ezen kívül műtéti úton is megállapítható a betegség. Ilyenkor kamerát vezetnek az ízületbe vagy azt felnyitva vizsgálják meg az abban található porc állapotát.



Mit tehetünk arthrosis esetén?


Egyik lehetőség a műtéti kezelés. Az ortopéd állatorvos az ízületet felnyitva kitisztítja azt, eltávolítva a levált porc darabokat és csontkinövéseket. Ebben az esetben előnyös, ha az orvos az ízületet feltölti hyaluron savval, mely segíti az ízület kenését és a könnyebb mozgást. Sajnos ez nem egy végleges megoldás, hiszen az ízületi gyulladás nem gyógyítható, de hónapokra vagy akár egy évre is megkönnyítheti kutyánk életét és mozgását.


Másik lehetőség a konzervatív kezelés, mely több oldalról támogatja a kutya ízületeit. Ha már jelentkezett a krónikus fájdalom, az állatorvos nem-szteroid tartalmú fájdalomcsillapítókkal és gyulladáscsökkentőkkel tudja segíteni a kutyát.

A fizioterápia nagyon hasznos ilyenkor, mozgásterápiával (aktív torna), manuálterápiával, masszázzsal, az ízületek passzív kimozgatásával vagy akár mágnesterápiával lehet csökkenteni a fájdalmas tüneteket.

A gazdi részéről fontos, hogy kedvencének súlyát kontroll alatt tartsa, túlsúlyos kutyus esetén pedig csökkentse azt. A túlsúly nagyon káros, hiszen az még jobban megterheli az amúgy is fájdalmas ízületeket, rontva a kutyus általános állapotát is. A súlycsökkentésben az állatorvos és a fizioterapeuta is segítségére lesz a gazdiknak.

Az megfelelő és egészséges táplálkozás mellett kiemelném a táplálékkiegészítők adását is. Az Omega-3 zsírsavak és különböző ízületvédő készítmények jó hatással vannak az ízületekre. Kérjetek tanácsot ezzel kapcsolatban is az állatorvostól vagy a fizios szakembertől.


Ha többet szeretnél megtudni az osteoarthrosisról (és van némi angol tudásod), akkor szívből ajánlom ezt a weboldalt: www.caninearthritis.org.

Ha pedig kérdésed van, akkor pedig fordulj hozzám bizalommal!



 
 
 

Comments


Post: Blog2_Post

©2022 by Aktív Mancsok Kutya-fizioterápia. Proudly created with Wix.com

bottom of page